Śladami Żołnierzy Niezłomnych w Będzinie

PawelSojkaArchRodzCzłonkowie Klubu Gazety Polskiej Będzin II: przewodniczący Krzysztof Klebach, Łukasz Katolik, Anna Demowska wraz ze Starostą Arkadiuszem Watołą i radną Katarzyną Maciejewską spotkali się z członkiem rodziny dwóch Żołnierzy Niezłomnych. Od wielu lat zajmują się oni poszukiwaniem informacji i mogił Żołnierzy Niezłomnych zamordowanych przez funkcjonariuszy UB w Będzinie. Dzięki wieloletniemu zaangażowaniu Krzysztofa Klebacha i Łukasza Katolika, udało się zdobyć wiele informacji, a także odszukać członka rodziny dwóch Żołnierzy Wyklętych.
Zarządca cmentarza pan Marek Łyszczarz wskazał grób, którego szukaliśmy. Spoczywa w nim żona jednego z Żołnierzy Niezłomnych Julianna Bielecka. – mówi Katarzyna Maciejewska.
DSC03313Po raz pierwszy 20 lutego br. doszło do spotkania członków Klubu Gazety Polskiej Będzin II z osobą z rodziny Niezłomnych: Władysława Ludwikowskiego i Pawła Sojki (na zdjęciu 1). – Cieszę się, że miałem okazję być przy grobie Julianny Bieleckiej z domu Staroń, która była siostrą mojej babci. Jej pierwszym mężem był Paweł Sojka, który według relacji siostrzenicy został śmiertelnie postrzelony i zmarł w będzińskim więzieniu UB. Miał zostać pochowany w tym samym grobie, w którym pochowano potem Juliannę Bielecką z domu Staroń. Julianna po śmierci Pawła Sojki ponownie wyszła za mąż za Stanisława Bieleckiego i dlatego też na grobie widnieje jako Bielecka a nie Sojka. Niestety z obu związków nie miała dzieci. – opowiada Włodzimierz Rożdżyński (na zdjęciu 2) z Niegowonic. – Drugą siostrą mojej babci, była Władysława Staroń, która po ślubie z Władysławem Ludwikowskim przyjęła jego nazwisko. Ze związku tego urodziło się dwoje dzieci: pierwszym był synek, który zmarł w DSC03316Niegowonicach tuż po urodzeniu w 1936 r. Drugim dzieckiem była córka Marianna Ludwikowska, która zmarła w Będzinie w wieku ok. 16 lat tj. około roku 1955. Władysława Ludwikowska po śmierci męża Władysława, zamordowanego przez UB w Będzinie w 1946 r. ponownie wyszła za mąż. Jej mężem został Jan Matyjasik – Powstaniec Śląski. Z tego związku urodziły się dwie córki. – opowiada pan Włodzimierz. – Udało mi się odwiedzić w Będzinie syna trzeciej siostry mojej babci tj. Feliksy Heleny Jaros. Drugim mężem Feliksy Heleny Jaros był Zygmunt Kuc, który jest pochowany naprzeciwko domniemanego grobu Pawła Sojki.
Doczesne szczątki Pawła Sojki spoczywają najprawdopodobniej w grobie żony – Julianny Bieleckiej. – Nasi Bohaterowie walczący o niepodległość i suwerenność Polski po 1945 roku byli skazani przez komunistów na całkowite zapomnienie. Mordowani i wrzucani do anonimowych dołów śmierci, mieli być wyklęci na zawsze, wymazani z pamięci, dlatego od kilku lat trwają poszukiwania miejsc spoczynku ich doczesnych szczątków. – mówią Krzysztof Klebach (na zdjęciu 3) i Łukasz Katolik. Zdjęcie Pawła Sojki pochodzi z Archiwum rodzinnego, zostało przekazane przez pana W.Rożdżyńskiego.  

 

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Dodaj do ulubionych
  • Twitter