Dziennikarka i regionalistka

Z wykształcenia jest dziennikarzem i teologiem. Jednak większość życia poświęciła pracy dziennikarskiej. Jest znaną regionalistką, co ma znaczący wpływ na podejmowane przez nią tematy publikacji. Przeważnie w swoich artykułach promuje Zagłębie Dąbrowskie, a w szczególności historię Będzina, jego zasłużonych mieszkańców, często zapomnianych, i przypomina te wydarzenia z jego historii, które z różnych powodów „odeszły w niepamięć”.

Od 2002 roku zawodowo zajmuje się promocją i współpracuje z mediami. Swój pierwszy artykuł napisała w roku 1995. Jej teksty zostały opublikowane m.in. w tygodnikach: „Puls Zagłębia”, „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Źródło”, „Wiadomości Zagłębia”, w miesięcznikach „Pro Medico”, „Nowe Zagłębie”, „Aktualności Będzińskie”, „Ziemia Będzińska” czy kwartalniku „Nowe Zagłębie”. Ukazywały się także w wielu mediach elektronicznych. Od kilku lat wiele tekstów zamieszcza na swoich FB, stronie, a kiedyś przez kilka lat na blogu o nazwie Mój świat. Wspólnie z kolegami dziennikarzami współpracowała przy produkcji reportaży telewizyjnych dotyczących Będzina.

W 2011 r. otrzymała prestiżowe odznaczenie przyznawane przez Redaktora Tygodnika Katolickiego „Niedziela” – Medal „Mater Verbi”, dołączając do grona innych laureatów.

Dzięki niej „odkryta” została prawda o wielu zapomnianych – nie tylko lokalnych – „bohaterach”, niezwykłych i zasłużonych dla Polski postaciach, wśród nich są m.in. Antoni Izydorczyk (ostatni przedwojenny prezydent Będzina); ks. Ludwik Czerniański (patriota i kapelan powstańców styczniowych); lekarz Adama Kazimierz Bilik nazywany „Albertem Zagłębia” i „lekarzem ubogich”, „Samarytaninem Sosnowca”; ks. Franciszek Plenkiewicz (społecznik zaangażowany w działalność dobroczynną na terenie Zagłębia Dąbrowskiego i budowniczy Domu Dobroczynności Chrześcijańskiej na Górze Zamkowej. Dzięki niemu Matka Teresa Kierocińska z siostrami Karmelitankami pozostała w Sosnowcu i w czasie II wojny światowej mogła ratować życie m.in. żydowskim i polskim dzieciom).

PROJEKTY:

  • Koniec lat 90. XX w. – Zapomniany doktor Adam Kazimierz Bilik – „lekarz ubogich”, „Albert Zagłębia”,”Samarytanin Sosnowca”.
  • Od 2003 r. – Zapomniany „Niezłomny Arcybiskup Jan Cieplak”.
  • Od stycznia 2015 r. z członkami Klubu Gazety Polskiej Będzin II realizuje Projekt, którego jest inicjatorką („Będziński Szlaku Żołnierzy Wyklętych”) propagując pamięć o patriotach i narodowych Bohaterach wywodzących się z Zagłębia.: „Będziński Szlak Żołnierzy Niezłomnych. Wyklęci-Niezłomni. Przywróćmy Pamięć Naszym Bohaterom”. Jego celem jest odkrycie mało znanych faktów powojennej historii Będzina, wypełnienie „białych plam”.
  • 2024 r. – Nieznana historia i skrywana tragedia szanowanej będzińskiej rodziny Państwa Góra.
Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Dodaj do ulubionych
  • Twitter