Karnawał u św. Józefa nie tylko dla melomanów

Wieczorny koncert wokalno-instrumentalny czyli Karnawał u św. Józefa w auli im. Bpa A.Śmigielskiego w Będzinie przy ul. Stawowej, to cykliczne przedsięwzięcie artystyczne, którego inicjatorem jest Ks. Paweł Sobierajski, duszpasterz Środowisk Twórczych. Ten wieczorny Karnawał odbył się przy współpracy z Dyrektorem Domu Księży św. Józefa Ks. Rafałem Stępniewskim.
11 stycznia na scenie auli im Bpa A. Śmigielskiego wystąpili znakomici artyści z klasy znanej śpiewaczki operowej  Ewy Biegas i Ks. Pawła Sobierajskiego: Zofia Garganisz (sopran), Kamila Nowak (sopran), Katarzyna Ćwiek (mezzosopran), Paweł Kotarba (baryton), dr hab. Grzegorz Biegas (fortepian) – prorektor ds. dydaktyki, nauki i polityki kadrowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Gromkimi brawami nagradzane były mistrzowsko wykonane arie: Cherubina z opery Wesele Figara, dumka Zosi z opery Flis, aria Stanisława z opery Verbum nobile, aria Carmen Habanera czy aria Escamillo Toreadora. Była też piękna aria Elizy z musicalu My Fair Lady: Przetańczyć całą noc czy czardasz Sylvii z operetki Księżniczka czardasza i duet Zerliny i Don Juana z opery Don Giovanni: La ci darem.
Nie mogło zabraknąć również dowcipów i anegdot Ks. Pawła Sobierajskiego. Na zakończenie wszyscy wspólnie z artystami zaśpiewali kolędę Bóg się rodzi. Wśród publiczności oklaskującej artystów byli melomani m.in. radna Katarzyna Maciejewska, członkowie chóru Vox Cordis, Ks. Grzegorz Maciejewski, Ks. Kan Jan Szkoc, Michał Fiuk.

Ks. dr Paweł Sobierajski (tenor) jest wykładowcą sosnowieckiego Wyższego Seminarium Duchownego i Wyższej Szkoły Pedagogiczno-Filozoficznej „Ignatianum” w Krakowie; absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – dr nauk pedagogiczno-teologicznych, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – dr sztuk muzycznych – wokalistą oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie ze specjalnością psycholog muzyki. Edukację wokalną na Wydziale Wokalno-Aktorskim katowickiej Akademii Muzycznej ukończył w 1999 r. w klasie śpiewu solowego prof. Anny Kościelniak, uczennicy legendarnej Ady Sari, zdobywając dyplom z wyróżnieniem. Obecnie prowadzi klasę śpiewu solowego na tejże uczelni oraz wykłady z pedagogiki i psychologii. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych w Karlowych Varach i Trnawie. Ma na swym koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji. W kraju współpracuje z wieloma pianistami, organistami, orkiestrami operowymi i filharmonicznymi, uczestnicząc w różnych koncertach i festiwalach. W repertuarze ma utwory oratoryjno-kantatowe oraz arie operowe. Od 2002 r. jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu, a od 2004 r. – European Vioce Teachers Association. Jest autorem publikacji naukowych z dziedziny komunikacji interpersonalnej oraz pedagogiki i psychologii muzyki.

DSC05877DSC05888DSC05905DSC05863DSC05909DSC05844

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Dodaj do ulubionych
  • Twitter