Barwny Orszak Trzech Króli AD 2015 przeszedł ulicami Będzina

Po raz trzeci czyli od pierwszego będzińskiego Orszaku Trzech Króli uczestniczy w nim radna Katarzyna Maciejewska. – To wspaniałe święto Objawienia Pańskiego potocznie nazywane Świętem Trzech Króli możemy od niedawna czcić tak jak należy. Normalny dzień pracy w Trzech Króli to pozostałość systemu komunistycznego. Dzień wolny w święto Trzech Króli został zniesiony w ramach walki z Kościołem i religią katolicką przez Władysława Gomułkę w 1960 r. Inicjatorem przywrócenia dnia wolnego w święto Trzech Króli był Jerzy Kropiwnicki, były prezydent Łodzi. Cudownie, że cała Polska może teraz cieszyć się podczas obchodów tego święta m.in. idąc w Orszaku. – mówi radna powiatu będzińskiego Katarzyna Maciejewska. Około miliona ludzi w ponad 330 miastach i miejscowościach w Polsce i kilkadziesiąt tysięcy w 15 miastach zagranicą wzięło udział w tegorocznych Orszakach Trzech Króli. Ponad 1000 osób przeszło w barwnym Orszaku Trzech Króli ulicami naszego miasta. Kacper, Melchior i Baltazar, w role których wcielili się klerycy z naszego seminarium, wyruszyli sprzed naszego kościoła po mszy św. odprawionej w południe. Do Będzina dotarli na kucykach z Klubu jeździeckiego Amigo. Trasa orszaku wiodła przez osiedle Warpie i centrum miasta, aż do kościoła św. Trójcy, u stóp którego Królowie oddali pokłon nowonarodzemu Dzieciątku. W drodze na uczestników Orszaku czekały niespodzianki. Uczestnicy mogli przenieść się na dwór Heroda, do gospody, pośpiewać wspólnie kolędy, by na końcu zobaczyć scenę pokłonu Trzech Króli. Na zakończenie wszyscy uczestnicy mogli skosztować gorącej grochówki. W przygotowaniu inscenizacji na trasie orszaku zaangażowani byli klerycy z naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie na czele z Księdzem Rektorem Konradem Kościkiem, grupa teatralna „Twarze” z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Będzinie pod kierunkiem Beaty Czapli oraz młodzież z II LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie pod opieką Agaty Dworniczak, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Będzinie oraz chór „Vox Cordis” pod kierunkiem Michała Sobolewskiego. Narrację całemu wydarzeniu zapewnił Michał Fiuk. Nad wszystkim, każdym szczegółem, czuwał od początku do końca nasz Ksiądz Proboszcz ks. dr Włodzimierz Skoczny. Błogosławieństwa wszystkim udzielił Dziekan będziński Ks. Kan Andrzej Stępień.
Nagłośnienie zapewnił Ośrodek Kultury w Będzinie i Starostwo Powiatu Będzińskiego. Patronat nad tegorocznym Orszakiem Trzech Króli objęli m.in. Biskup sosnowiecki Ks. dr Grzegorz Kaszak i starosta Arkadiusz Watoła. (Fotorelacja: Urszula Witkowska)
DSC05604DSC05599DSC05642DSC05661DSC05665DSC05670DSC05676DSC05647DSC05655DSC05682DSC05692DSC05751DSC05750DSC05765DSC05758DSC05724DSC05796DSC05780DSC05783DSC05784DSC05810DSC05827DSC05825DSC05838

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Dodaj do ulubionych
  • Twitter