Członkowie Klubu Gazety Polskiej Będzin II: Anna Demowska, Krzysztof Klebach (przewodniczący), Jan Socha oraz radna powiatu będzińskiego Katarzyna Maciejewska i przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Mirosław Wilczyński spotkali się na cmentarzu parafii św. Trójcy w Będzinie na Górze Zamkowej przy grobie polskiego Bohatera Żołnierza Niezłomnego, Wyklętego, który walczył o niepodległą i wolną Polskę w AK i NSZ – PAWLIKA JÓZEFA ps. „JERZY” (s. Antoniego, ur. 19 III 1923 r.). 7 maja 1946 r. został on rozstrzelany w Będzinie. – O Józefie Pawliku ps. Jerzy pamiętamy przez cały rok. Przy jego grobie spotykamy się w każdą rocznicę jego śmierci, w Dniu Żołnierzy Wyklętych, Niezłomnych. Dbamy o jego grób, modlimy się za niego i w ramach projektu „Przywracamy pamięć naszym Bohaterom” staramy się informować młodzież i wszystkich mieszkańców Będzina i powiatu będzińskiego o tragedii jakiej doświadczali w Będzinie nasi patrioci, polscy bohaterowie walczący o wolną i niepodległą Polskę, tacy jak Józef Pawlik, żołnierz NSZ i AK. – mówi Katarzyna Maciejewska. – Podejmujemy szereg działań mających na celu „odkryć” nieznane karty powojennej historii naszego miasta. – dodaje Krzysztof Klebach, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej Będzin II. Funkcjonariusze i prokuratorzy biorący udział w tzw. procesie Józefa Pawlika: Michalik Stanisława (PUBP Będzin), Adamski Wiktor
(WPG Katowice), b.d.
Akt oskarżenia: b.d.
Prokurator: Jaszowski Tadeusz
Skład sędziowski: Janicki Mieczysław (p), Warecki Aleksander (s), Słowiecki Rościsław (ł)
Skazany: 28 II 1946 r. w Katowicach (przez Wojskowy Sąd Dowództwa Okręgu Wojskowego IV, sprawa wpisana do repertorium WSR w Katowicach).
Rozstrzelany: 7 V 1946 r. w Będzinie.
Zarzuty: Działalność w NSZ.
Uwagi: Według wyroku w czasie wojny żołnierz NSZ, w czerwcu 1945 r. przystąpił do
grupy zbrojnej (określonej w wyroku jako oddział NSZ), działającej na terenie powiatów
katowickiego, olkuskiego, będzińskiego i oświęcimskiego. Uczestniczył w akcjach zbrojnych, m.in. na posterunki MO. Zatrzymany 24 VII 1945 r. Wraz z P. na karę śmierci skazani zostali Edmund Kasprzyk, Władysław Januszewski, Jan Rdest, Antoni Sękowski.
Szefem więzienia był Franciszek Sztandera. W czasie egzekucji Józefa Pawlika wyrok odczytał Prokurator Rejonowy w Katowicach kpt. Stefan Pierowski. Pluton egzekucyjny dowodzony był przez st. sierż. podchorążego Mieczysława Nabrdalika.
W tej ostatnich chwilach życia byli przy Józefie Pawliku, zanim komuniści dokonali egzekucji, ksiądz Marian Ratuszny oraz lekarz więzienny dr. med. Roman Jurkow. Szefem MiPUBP w Będzinie był Mark Finkienberg vel Marek Fink vel Witold Jóźwicki. Urodzony 1911 r w Zamościu, najpierw porucznik, a potem major MiPUBP wiceszef i szef MiPUBP w Będzinie. Jednym z funkcjonariuszy był Henryk Mendelbaum.
5 kwietnia 1993 wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Katowicach uznał iż przypisany skazanemu Józefowi Pawlikowi czyn był związany z prowadzoną przez niego działalnością na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego wobec czego należy on do kategorii działań o których traktuje art. I ustęp 1 ustawy z dnia 23.02.1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego / Dz. U. Nr 34 poz.149/. Mając na uwadze powyższe Sąd Wojewódzki stwierdził nieważność wyroku.