V Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami Będzina

Ulicami polskich miast przeszły wielotysięczne, radosne i kolorowe Marsze dla Życia i Rodziny. W tym roku w inicjatywę zaangażowało się ponad 140 miast. Uczestnicy wydarzenia maszerowali pod hasłem: „Rodzina – Wspólnota – Polska”. W niedzielę 7 czerwca już po raz piąty przeszedł również ulicami Będzina Marsz dla Życia i Rodziny, który stanowił zwieńczenie II Dni Życia i Rodziny (6-7 czerwca 2015 r.). Patronat nad tymi wydarzeniami objęli Jego Ekscelencja Ks. Biskup dr Grzegorz Kaszak i Starosta będziński Arkadiusz Watoła.
DSC09133W niedzielę 7 czerwca o godz. 15.00 ponad trzysta osób zgromadziło się przy tablicy poświęconej św. Janowi Pawłowi II przy kościele św. Trójcy w Będzinie. Uczestnicy marszu złożyli białe róże symbolizujące poczęte, a „nienarodzone” dzieci. Następnie wszyscy wyruszyli ulicami miasta śpiewając „Zawsze i wszędzie rodzina za życiem będzie”. – W ten sposób pragniemy zamanifestować przywiązanie do wartości rodzinnych i tradycyjnego modelu rodziny oraz szacunku do życia ludzkiego od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Przypominamy wspólnie, że wartości te są niepodważalnym fundamentem ładu społecznego i pomyślności każdego człowieka. – mówią Katarzyna Maciejewska, Anna Koczur, Halina Szaleniec i Barbara Wieczorek, organizatorki marszu oraz dni życia i rodziny.
Podczas marszu niesione były transparenty z napisami m.in.: „Każde dziecko jak świat światem, chce mieć mamę oraz tatę”, „Gdy rodzina zjednoczona – żadne zło jej nie pokona”, ”Będzina – za życiem”. Pani Kinga ze swoją rodziną przyjechała specjalnie na marsz z Irlandii. Dowiedziała się o nim z Facebooka. Ze swoimi dziećmi i mamą przyszła na marsz pani Barbara – matka, która postanowiła zawalczyć o uratowanie życia swojego poczętego, a nienarodzonego jeszcze synka. Jej ciąża była zagrożona. Lekarze zaniechali podawania kroplówek podtrzymujących ciążę i zaproponowali zakończyć ją. Ale Pani Barbara postanowiła walczyć o syna.
DSC09101Marsz zakończył się odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego w kościele św. Jana Chrzciciela, którą poprowadził Ks. Biskup. Zwieńczeniem II Dni Życia i Rodziny była Józefiada czyli wspólna zabawa z wieloma atrakcjami, poczęstunkiem i konkursem plastycznym. Nagrody konkursowe ufundowali: organizatorzy marszu oraz proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela – Ks. Stanisław Kozik, Ks. Grzegorz Maciejewski, sklep Świat kawy i herbaty z Będzina oraz Starostwo powiatu będzińskiego. Uczestnicy marszu podpisywali również petycję do ministra zdrowia ws. natychmiastowego wycofania ze sprzedaży toksycznej tabletki ellaOne.
IMG_6672Dzień wcześniej w sobotę 6 czerwca w Kinie „Nowość” projekcją filmu „October Baby” zainaugurowane zostały II Dni Życia i Rodziny. Reprezentujący Platformę SzukającBoga.pl Adam Kania wprowadził widzów w tematykę filmu. W kinie odbył się także finał II Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Życie jest CUDowne”. Pierwszą nagrodę otrzymał Wojciech Domagała z Kielc za zdjęcie „Rodzina”. Laureatką drugiej nagrody została Zuzanna Spyrka z Będzina za zdjęcie „Chwila radości”. Nagrody dla zwycięzców ufundowali: sklep internetowy Fotoprzyjaciele.pl (kupony wartościowe do zrealizowania w sklepie fotoprzyjaciele.pl i kalendarz z nagrodzonymi pracami), Starostwo Powiatu Będzińskiego, Poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, Anna Koczur, Katarzyna Maciejewska i Parafia pw. św. Jana Chrzciciela.
Marsz zawsze poprzedza dobroczynne przedsięwzięcie na rzecz wspierania rodzin. W tym roku, w maju odbyła się w będzińskich kościołach (NSPJ, św. Jana Chrzciciela i św. Jadwigi Śl.) zbiórka „Paczuszka dla Maluszka”. Hojność darczyńców była bardzo duża. Zebrane pampersy, śpioszki, ubranka, kosmetyki dla niemowlaków, wózki, chodziki, smoczki, pościel i wiele innych rzeczy, trafi niebawem do mających małe dzieci rodziców, a także samotnych matek z Będzina, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
Organizatorami II Dni Życia i Rodziny byli: Akcja Katolicka z Będzina, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny oraz Platforma Szukajacboga.pl.

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Dodaj do ulubionych
  • Twitter