Ojczyzno ma… i męczeńska śmierć bł. ks. Jerzego

Z okazji 31. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana „Solidarności” w naszej diecezji odbywały się m.in. spotkania ze świadkiem życia Księdza Jerzego – Siostrą Krystyną Włodarską. Spotkania te organizowała dr Bożena Grudzińska – Kubik z mężem Janem Kubikiem.
KsK.DabrowskiOjczyanoMaWiadomość o porwaniu księdza Jerzego Popiełuszki, legendarnego kapelana i przyjaciela „Solidarności”, lotem błyskawicy obiegła całą Polskę. Był 19 października 1984 roku. Wielu nie chciało w to uwierzyć. Pytali, jak to możliwe, by stało się coś złego tak dobremu człowiekowi, który był przyjacielem ludzi prześladowanych ? Jak mogła stać się krzywda temu, który głosił Słowo Boże, wzywał do przebaczenia, wprowadzał swoją osobą pokój?
W pierwszych tygodniach stanu wojennego, w grudniu 1981r. w Krakowie, kleryk Karol Dąbrowski, napisał pieśń „Ojczyzno ma”. Na prośbę ks. Jerzego, zaśpiewał ją w Ks.JerzyPopieluszkoSpotkaniaWarszawie na Mszy Św. za Ojczyznę, w kościele Św. Stanisława Kostki zespół „Michael”.  Po zamordowaniu przez SB ks. Jerzego, powstała zwrotka: Nowy ból przeszył serca Polaków, Pasterz-Kapłan przelał swą krew, Abyś ty mógł żyć w Wolnej Ojczyźnie, Bez cierpienia, bólu i krat. Ojczyzno ma… Od 2008 r. Ks. dr Karol Dąbrowski jest proboszczem w parafii pw. Matki Bożej Królowej Męczenników Polskich w Przysieku. To jedna z miejscowości, która znalazła się na męczeńskiej drodze ks. Jerzego Popiełuszki. Tutaj oprawcom uciekł kierowca kapłana Waldemar Chrostowski. – Miałam przyjemności z i zaszczyt spotkać się i rozmawiać z Ks. dr Karolem Dąbrowskim, autorem słów i melodii pieśni „Ojczyzno ma”, która podczas stanu wojennego była drugim nieoficjalnym hymnem Polaków – obok pieśni „Boże, coś Polskę”. – mówi Katarzyna Maciejewska.

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Dodaj do ulubionych
  • Twitter