„Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów”

Z inicjatywy Poseł na Sejm RP Ewy Malik, odbył się 25 stycznia w Sosnowcu „Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów”. Sprzed sosnowieckiej katedry, wszyscy przeszli przed budynek dworca PKP, na którym widnieje tablica upamiętniająca powstańców styczniowych. Tutaj został odśpiewany hymn Polski i złożone zostały wiązanki. Poseł Ewa Malik przypomniała również, że „po sosnowieckim zwycięstwie Polaków, Zagłębie Dąbrowskie przez około dwa tygodnie było jedynym tak dużym zwartym obszarem, na którym władzę sprawowali Polacy”. Funkcjonowały polskie instytucje, działał transport, a pobierane opłaty celne zasilały skarb powstańczy. W dąbrowskiej hucie „Konstanty” rozpoczęto nawet produkcję dział. Za zdobyte na Rosjanach pieniądze zaopatrzono powstańców w kożuchy i buty. Okres wolności zakończył się wraz z wyprawą Kurowskiego na Miechów. Polska kawaleria w wąskich uliczkach miasta poniosła wysokie straty. Oddział Kurowskiego został rozbity. Po bitwie miechowskiej inicjatywa przeszła w ręce Rosjan, którzy odzyskiwali utracone tereny. Olkusz i Maczki powstańcy utracili 20 lutego, a Sosnowiec i Modrzejów 23 lutego. Toczyły się jeszcze walki partyzanckie i miały miejsca liczne potyczki, ale nie mogły one już przechylić szali zwycięstwa na polską stronę.
Wieść o rozpoczęciu powstania dotarła do Zagłębia 23 stycznia, z chwilą przyjazdu pociągów jadących z Warszawy, gdzie zainicjowano narodowe wystąpienie. Okres ten zbiegł się w czasie z chorobą Jacka Siemieńskiego, który nie był w stanie przybyć w okolice wzgórza zamkowego w Będzinie, które miało stanowić punkt zbiórki powstańców. Na miejsce nie dotarli również liderzy powstania w regionie, stąd zgromadzona tam grupa powstańców rozeszła się do domów lub postanowiła przedrzeć się do Ojcowa, gdzie był inny punkt zbiórki pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego. – informuje radna powiatu będzińskiego Katarzyna Maciejewska.
W sosnowieckim marszu wzięli udział mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego, ale nie tylko. Byli również goście z Zawiercia, Jaworzna i innych miejscowości naszego województwa. Wśród osób reprezentujących władze różnego szczebla nie mogło zabraknąć, m.in.: Europosłanki Jadwigi Wiśniewskiej, Posła na Sejm RP Waldemara Andzel, Starosty będzińskiego Arkadiusza Watoły, radnych Sejmiku wojewódzkiego wśród których był Arkadiusz Grabowski, radnych powiatu będzińskiego Katarzyny Maciejewskiej i Włodzimierza Trzcionki, radnych miejskich: Michała Potocznego (przewodniczący Rady Miejskiej Sosnowca, Prawo i Sprawiedliwość) Tomasza Mędrzaka oraz radnego Rady Miejskiej Będzina Jarosława Burzawy i radnej z Zawiercia Małgorzaty Benc.
Podczas marszu śpiewane były patriotyczne pieśni. Pomimo złej pogody ponad trzysta osób z biało-czerwonymi flagami przeszło ulicami Sosnowca. O godz. 16.00 uczestnicy wzięli udział we Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

DelegacjaBedzinaKasiaWlodekJarekradninaschodachDSC06234DSC06238DSC06242DSC06245z TomkiemmedrzakiemprzydworcuzPioetramina czoleMarszuzRadnaZawiecriazPoslankaiStarostaprzedTablicawSosnowcuzTomkiemMedrzakiem

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Dodaj do ulubionych
  • Twitter