KWIATY DLA BOHATERA SPOD MONTE CASSINO

W 80. rocznicę zwycięstwa polskich żołnierzy pod dowództwem gen. Władysława Andersa pod Monte Cassino nad Niemcami, przedstawiciele będzińskich patriotów i Rodzina Bohatera spod Monte Cassino, złożyli wiązanki kwiatów na grobie żołnierza Bolesława Niemca, który walczył pod Monte Cassino Praprawnuczka Bohatera – Gabrysia opowiedziała o swoim przodku. Historia prapradziadka, który walczył z niemieckim okupantem, a potem przeszedł cały szlak z Armią Generała Władysława Andersa, nie została do tej pory nigdzie opisana. Dzięki zaangażowaniu Gabrysi i jej fascynacji niezwykłym przodkiem, ma szansę poznać ją społeczeństwo Zagłębia i nie tylko. Prapradziadek, o którym Gabrysia opowiada z wielką dumą to Bolesław Niemiec: „Mój prapradziadek urodził się w 1904 r. w Będzinie. W wieku niespełna 17 lat wstąpił do wojska, kontynuując w ten sposób rodzinną tradycję. Dowództwo widząc jego zaangażowanie i wybitne osiągnięcia w wojsku – szybko go awansowało. Został przerzucony do 12 pułku Artylerii Lekkiej w Złoczowie, oraz przydzielony do Szkoły Podoficerskiej do I Dywizjonu Trzeciej Baterii Stacjonującego w Tarnopolu. Służył w 3 polowym szpitalu wojennym. Niestety, nie uniknął zsyłki na Syberię. Do 3 lutego 1941 roku przebywał w łagrach sowieckich. Był to dla niego ciężki czas niewolniczej pracy przy wyrębie drzew. Przeszedł cały szlak Armii Andersa. Idąc szlakiem nadziei chorował na tyfus, cholerę i szkarlatynę. W trakcie bitwy o Monte Cassino w 1944 r. cudem uniknął śmierci. Został przerzucony do Anglii. Tam spotkał go niezwykły zaszczyt – otrzymał zaproszenie na ślub Królowej Elżbiety II i księcia Filipa. To wydarzenie wspominał do końca swoich dni. Proponowano mu obywatelstwo angielskie i sprowadzenie do Anglii jego rodziny. Nie zgodził się. Oddał zeszyt ewidencyjny do Ambasady Polskiej w Anglii i w roku 1949 powrócił do Ojczyzny.
Po modlitwie za żołnierzy 2. Korpusu Polskiego wszyscy zaśpiewali pieśń-apel „Czerwone maki”, napisaną przez F. Konarskiego – żołnierza 2 Korpusu, śpiewaka i kompozytora
Organizator: Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im. doktora Adama Bilika Parafii św. Trójcy w Będzinie; Współorganizatorzy: Klub Gazet Polskiej Będzin II, Środowiska patriotyczne Zagłębia Dąbrowskiego.
Relacja na: https://www.facebook.com/reel/297850616712051

 

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Dodaj do ulubionych
  • Twitter