Błogosławiony Piotr Jerzy Frasatti wraca do Polski

IMG_3710 Relikwie bł. Pier Giorgia Frassati przyjadą z Włoch do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. 11 lipca rozpocznie się w Polsce peregrynacja Jego relikwii. Jan Paweł II nazwał Go „Człowiekiem Ośmiu Błogosławieństwa”. Katarzyna Maciejewska szczególnie cieszy się z tego faktu. – To wspaniała, fascynująca postać. To wzór miłości miłosiernej… Każdy kto zna Jego biografię, wie co mam na myśli. To także patron włoskiej Akcji Katolickiej. – mówi pani Katarzyna.

Katarzyna Maciejewska jest chyba jedyną, albo jedną z niewielu osób z Zagłębia i diecezji sosnowieckiej, która może pochwalić się korespondencją z rodziną Błogosławionego Piotra Jerzego Frasatti. – Korespondencję z Siostrzenicą bł. Piotra Jerzego Frassatiego Wandą Gawrońską (córką Włoszki Luciany Gawrońskiej z domu Frassati i Jana Gawrońskiego polskiego dyplomaty) traktuję jak swoistą „relikwię”. Oprócz ciepłego i miłego listu, pani Wanda przesłał mi obrazki z modlitwami za wstawiennictwem Błogosławionego Piotra Jerzego. W liście z 2006 jest też jedno zdanie, które nabiera niezwykłego znaczenia w obecnej sytuacji Polski i jest bardzo aktualne, brzmi ono: „Na dziwnej ulicy Pani mieszka, nie zmienią…? A mieszkam na ulicy XXXV-lecia PRL. – mówi pani Katarzyna.

Wanda Gawrońska otrzymała od polskich władz w 2014r. order „za wybitne zasługi w działalności polonijnej, za pomoc udzielaną polskim opozycjonistom i wspieranie przemian demokratycznych w Polsce”. Z jej inicjatywy w Rzymie otwarto Centrum Studiów Wschodnich, które – dzięki pomocy także innych członków rodziny – wspierało stypendiami i rozmaitymi inicjatywami przemiany w Polsce po upadku komunizmu. W „Gościu Niedzielnym” Stanisław Dacy pisze o mało znanym fakcie związanym z Katowicami. Stawia pytanie ”Co wspólnego mają ze sobą siedziba NOSPR i włoski błogosławiony?”. I odpowiada na nie. Dowiadujemy się z tekstu, że dzisiejsza siedziba NOSPR nawiązuje w pewnym sensie do postaci bł. Piotra Jerzego Frassatiego. Dlaczego? Ponieważ na miejscu nowych zabudowań istniała tu kiedyś kopalnia Ferdynand, którą błogosławiony odwiedził i chciał w niej spotkać się z pracującymi na dole górnikami. Niestety, nie zjechał na dół, ponieważ został wzięty za niemieckiego szpiega, dlatego, że bardzo dobrze mówił po niemiecku.

Bł. Piotr Jerzy (Pier Giorgio) Frassati zmarł w wieku 24 lat w 1925 r. W 1981 r. jego nienaruszone ciało przeniesiono z grobu rodzinnego do katedry w Turynie. 20 maja 1990 r. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym. Relikwie Pier Giorgia Frassatiego będą wystawione podczas Światowych Dni Młodzieży w Bazylice Dominikanów Św. Trójcy w Krakowie przy ul. Stolarskiej 12.

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Dodaj do ulubionych
  • Twitter