Akcja „Jem jabłka – rzucam palenie”

W czwartek 20 listopada obchodzony był Światowy Dzień Rzucania Palenia. Członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości spędzili ten dzień bardzo aktywnie. Zorganizowali z tej okazji w Będzinie akcję promującą zdrowie pod hasłem ,,Jem jabłka – rzucam palenie”.
Pełni entuzjazmu członkowie oraz sympatycy Prawa i Sprawiedliwości, rozdawali mieszkańcom naszego miasta jabłka, zachęcając ich w ten sposób do porzucenia nałogu i prowadzenia zdrowego trybu życia. – Jabłka rozchodziły się w nieprawdopodobnym tempie, a było ich sporo. Wszyscy bardzo życzliwie reagowali, gdy częstowaliśmy ich. Dwie osoby, powiedziały, że chcą zerwać z nałogiem i spróbują rzucić palenie. – opowiada jeden z organizatorów akcji Jarosław Burzawa, który niebawem obejmie mandat Radnego Rady Miejskiej Będzina po wygranych wyborach (z okręgu Śródmieście).
Ewa Fendrych, Wioletta Smętek i Dorota Białek rozdając jabłka przypominały ideę tego dnia i życzyły przechodniom zdrowia. Pomagał im również Volodymyr Abramyuk, stażysta Parlamentu Polskiego z Ukrainy. Rozdawane owoce wyglądały bardzo apetycznie i takie też były ponieważ kupił je znawca jabłek Artur Fendrych, którego rodzina od pokoleń zajmowała się uprawą warzyw i owoców. – Nasza akcja miała zachęcić mieszkańców Będzina do całkowitego porzucenia nałogu i zwrócić ich uwagę na problem palenia papierosów. Według badań, na całym świecie tytoń zabija ponad 5 mln osób, w tym ponad 600 tys. tych, którzy palą biernie, wdychając dym palących w najbliższym otoczeniu. Chcieliśmy pokazać, że alternatywą dla palenia papierosów może być na przykład jedzenie jabłek, dlatego umieściliśmy na nich napis „Jem jabłka – rzucam palenie”. Mam nadzieję, że przynajmniej kilka osób w tym dniu, zamiast zapalić papierosa, zjadło otrzymane od nas jabłka. – mówi pomysłodawczyni akcji Katarzyna Maciejewska, radna dwóch kadencji Rady Miejskiej Będzina, która po wygranych wyborach będzie zasiadać tym razem w Radzie Powiatu Będzińskiego.
Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada w trzeci czwartek listopada. Ma już ponad trzydziestoletnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Kalifornii, gdzie w 1974 r. zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Ale 24 godziny nie wystarczą, mają jednak zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat o zaczęły pojawiać się również inne inicjatywy. Pomysłodawczyni zorganizowania Akcji ,,Jem jabłka – rzucam palenie” i osoby biorące w niej udział będą chciały ją kontynuować w następnych latach.

DSC_0683DSC_0690DSC_0687

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Dodaj do ulubionych
  • Twitter